Obálka k zahození

4. února 2015 v 16:38 | ...vaše Tess... |  .. z mojí hlavy..
Ne nadarmo se mezi lidmi povídá, podle sebe soudím tebe. Naše horké soudy padající z prvních pohledů bývají často přehnané a ještě častěji spíše nepravdivé. Nějaký instinkt nebo smysl na zlé bytůstky se z nás vypařil stejně tak, jako nadšení z běhání za mamutama nebo smysl pro společné posedávání u ohýnku. Jsme nějakým způsobem vychováváni, máme v sobě zakořeněné názory našich rodičů a jsme zvyklí na určité vzorce chování. Čekáme od ostatních, že se budou chovat tak, jak bychom se chovali na jejich místě my. Tady je kámen úrazu. Předsudky nejsou nic jiného, než náš balíček názorů na danou oklolnost, bytost či děj, který pochází z nás. A jelikož jen málo lidí je ze stejného okruhu spadajícího do jedného rozvětveného vzorce chování, jsou předsudky často jen málo pravdivé.

Musím se však přiznat, že obálka, do které si lidi kolem sebe, jež pořádně neznáme, škatulkujeme, nás v pár případech může ochránit před cizím nepříznivým vlivem. Je rozdíl mezi správným posouzením situace, kdy ze člověka cítíte negativní vlivy (popřípadě alkohol, drogy, na pohled nepříznivé chování,...), kterém nám osobně vadí. Některým záležitostem je lepší se vyhýbat, a toto, přátelé, nejsou předsudky, ale zdravý selský rozum.

Já se s předsudky potýkám často. Mladá dívka, s piercingem ve rtu, která je často slyšet široko daleko. Jsem nevychovaná? Jsem drzá, příliš sebevědomá, arogantní, mé chování je urážející, provokativní? Jsem odvážná. A lidem se líbí soudit, nebo ještě lépe odsuovat, na první pohled. Sama si o sobě myslím, že jsem dobře vychovaná. Nerada mluvím spostě, dávám velký, ale ne příliš velký, důraz na školu a budoucnost. Pozdravím, pustím paní si sednout, pracuji s lidma, umím být slučná. Umím spolknout hněv a nadávky. Jsem jen holka, co chce vypadat volněji, ne tak upnutě jako dříve. A stačí i taková maličkost, abyste okolí kolem sebe dráždili a podněcovali k pomluvám a podivným pohledům. Naštěstí se v dnešní době dává přednost schopnostem, které jsou v mém případě často dostačující.

Předsudky? Dobrý indikátor, čidla na udržení pozornosti. Ale neberme je příliš vážně. A hlavně je nešiřme okolo. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Sčítání lidu =))

KliK

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama